Karjeros galimybės

Tapkite komandos nariu

Visiems darbuotojams stengiamėsi sukurti tokią darbo aplinką, kurioje jie galėtų pritaikyti turimas žinias, įgūdžius bei įgauti naujų, ir žinoma, aktyviai prisidėti prie kompanijos ir kartu - asmeninės sėkmės. Mums būtų nepaprastai malonu matyti ir jus „Volvo" komandoje Lietuvoje!
Į visus jūsų klausimus mielai atsakys „Volvo Lietuva" personalo direktorė Vilma Suchockienė tel. (5) 215 9508 arba el. paštu vilma.suchockiene@volvo.com

IEŠKOME ŠIAULIUOSE IR KLAIPĖDOJE

TECHNIKO (-ĖS)

UAB „Volvo Lietuva“ sunkvežimių servisas Šiauliuose ir UAB „Volvo Lietuva“ sunkvežimių servisas Klaipėdoje, teikiantys remonto ir techninės priežiūros paslaugas „Volvo Trucks“ ir „Renault Trucks“ sunkvežimiams, ieško

Darbo pobūdis:

  • sunkvežimių ir priekabų techninė priežiūra, remontas;
  • sunkvežimių gedimų diagnostika ir elektros sistemų remontas.

Reikalavimai:

  • techninis išsilavinimas;
  • techniko (autošaltkalvio-elektriko) darbo patirtis;
  • sunkvežimio sandaros ir funkcionalumo išmanymas;
  • elektros laidų schemų ir elektros sistemų įrangos išmanymas;
  • greita orientacija, savarankiškumas, iniciatyvumas, atsakingumas, sąžiningumas, noras tobulėti;
  • geras lietuvių kalbos mokėjimas, anglų ir rusų kalbų pagrindai;
  • darbo kompiuteriu įgūdžiai;
  • vairuotojo pažymėjimas.

Mes siūlome:

  • dinamišką darbą tarptautinėje kompanijoje;
  • nuolatines asmeninio ir profesinio tobulėjimo galimybes;
  • darbą draugiškame kolektyve ir kolegų paramą.

IEŠKOME VILNIUJE

IT SPECIALISTO (-ĖS)

IT Specialist (Vilnius)

You will be responsible for supporting and maintaining information systems, equipment, and databases, providing technical advice on new projects and solutions. Responsibility also entails monitoring systems, user support, system and user documentation, integration, security, and compliance with Volvo Group IT policies.

Main activities and core responsibilities:

  • Maintain and monitor the IT infrastructure;
  • Manage servers based on MS Windows Server including data backup and restore;
  • Solve incidents of IT Infrastructure and local applications;
  • Order & manage inventory for IT assets according to the Volvo rules and requirements;
  • Install and reinstall laptops, desktops and other IT equipment;
  • Implement, maintain and support output solutions (printing, scanning, copying) and multimedia solutions (video-projectors, etc.)
  • Provide technical assistance and support to the local users and over the phone;
  • Support for the computer programs being used;
  • Support for the IT hardware problems;
  • Contact with the second line support (mainly via e-mail);
  • Provide mobile device support (installations, configurations, troubleshooting);
  • Develop new IT procedures to increase efficiency, enhance workflow and improve customer and employee satisfaction;
  • Participate in local and international IT projects in collaboration with project teams;
  • Continually review the progress of the plans with all stakeholders and devise corrective actions where relevant.

Essential educational and professional experience:

·         University degree or equivalent in IT is required;

·         At least 3 years of experience in a similar position;

·         Experience with Microsoft systems: Microsoft Office & Win 7/10 & Server 2008/2012;

·         Server virtualization;

·         Knowledge of TCP/IP, DHCP, DNS, LAN, WAN, WiFi, VPN, VoIP, Proxy;

·         Excellent troubleshooting and problem-resolution skills;

·         Knowledge in SharePoint solutions.

Competences and skills:

•    Excellent interpersonal communication skills in order to effectively interact with technical and non-technical employees;

•    Team working and communicative skills;

•    Highly self-motivated, prioritization skills and time management skills to meet deadlines, the ability to quickly solve problems;

•    Strong analytical and logical problem solving skills;

•    Desire to keep current on new technologies and tools and to learn new tasks and technologies quickly;

•    Ability to perform and complete work with minimal supervision;

•    The highest standards of integrity, confidentiality;

•    Fluency in the local language;

•    Advanced level in reading, writing and speaking English language;

•    Driver license cat. B.

In return company offers to join the team which strives to take company’s performance to the next level – in everything they do; challenging and exciting workplace with opportunity to develop knowledge and competencies in international environment; comprehensive introduction training package; responsible and challenging tasks with access to the latest tools and technology; partnership with professionals.

Ieškome Vilniuje

Svarbių verslo klientų vadovas (-ė) (Key Account Manager)

Key Account Manager

You will be responsible for securing delivery for existing and future Key Accounts of agreed activities. Responsibility also entails sales of new trucks and additional services & products.

  • Ensure that comprehensive plans are in place and are constantly reviewed;
  • Drive and lead the customer relationship through a thorough and consistent business development planning, implementation and follow-up process;
  • Develop a customer relationship matrix and ensure all influencers / decision makers within the customer structure have required levels of contact and receive all relevant communication;
  • Build long-term relationships by anticipating customer needs and responding in a timely manner to their requests;
  • Continually review the progress of the plans with all stakeholders and devise corrective actions where relevant;
  • Develop a strong relationship between company and the customer sales force;
  • Be the company “expert” in all areas on each customer;
  • Active search of new clients, networking, maintaining strong, long-lasting customer relationships, customers’ support with assurance of a long-term cooperation in order to sell new trucks and services;

·         Analysis of the needs of customers, with drafting and presenting proposals; negotiations and concluding contracts;

  • Analysis of the market and competitors, preparation of presentations;
  • Lead the processes of trucks delivery to customers;
  • Enter and update customer information in the databases; prepare reports.

·         University degree or equivalent is required;

·         At least 3 years of active sales experience (vehicle sales experience is an advantage);

·         Strong business understanding;

·         Preferable cross functional experience in sales, operations, etc.

•    Profound ability to build, develop and maintain strong relationships with customers, dealers and colleagues;

•    Target oriented, highly self-motivated, prioritization skills and time management skills to meet deadlines, the ability to quickly solve problems;

•    Strong project management skills;

•    Excellent sales, negotiation and communication skills;

•    High level of IT application skills;

•    Advanced level in reading, writing and speaking English and preferably Russian languages; additional languages a plus.

In return company offers to join the team which strives to take company’s performance to the next level – in everything they do.  Challenging and exciting workplace with interesting career opportunities for employees with the drive to develop will be ensured.

Gyvenimo aprašymus prašome siųsti el. paštu karjera [at] volvo [dot] com iki 2018 m. rugpjūčio mėn. 7 d.

Kontaktinis asmuo: Vilma Suchockienė, personalo direktorė
El. paštas: vilma [dot] suchockiene [at] volvo [dot] com
Adresas: Minsko pl. 9, Vilnius
Informacija telefonu: 8 5 2159508
URL adresas: http://www.volvotrucks.lt

AISTRA DVIEMS RATAMS
IR MEILĖ SAVO DARBUI

Susipažinkite - Audrius Bonkevičius, „Volvo Trucks Lietuva“ technikas.

Karjeros galimybių forma

Pasirinkite darbo pobūdį *
Miestas *
Trumpai aprašykite, kodėl norite dirbti pas mus *
Vardas, pavardė *
El. paštas *
Telefonas
Ar sutinkate, kad ateityje susisiektumėme su jumis dėl kitų darbo pasiūlymų? *
Prisekite savo gyvenimo aprašymą *
Pridedama : /10MB
Viršytas galimas failo dydis

Galimi plėtiniai: .jpg, .jpeg, .gif, .mpg, .mpeg, .bmp, .txt, .pdf, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx,.zip)

(* privalomas laukelis)
INFORMACIJA DĖL DUOMENŲ PRIVATUMO

Mes, UAB „Volvo Lietuva“, gerbiame asmens privatumą ir tvarkome asmeninius duomenis saugiai, laikydamiesi duomenų apsaugos įstatymų. Tam, kad peržiūrėtume ir tvarkytume Jūsų prašymą ir jame pateiktą informaciją bei pateiktus dokumentus, turime apdoroti Jūsų asmens duomenis.

Prašome susipažinti su įdarbinimo proceso privatumo pranešimu paspaudus šią nuorodą ir pažymėti savo pasirinkimą žemiau:

Klaida! Laukelis užpildytas neteisingai. Klaida! Įvestas neteisingas el. pašto adresas. Klaida! Laukelis užpildytas neteisingai.